Common applications include:
| Specification | Value |
|---|---|
| Maximum Power (Pmax) | 100 W |
| Voltage at Pmax (Vmp) | 18 V |
| Current at Pmax (Imp) | 5.56 A |
| Open Circuit Voltage (Voc) | 21.6 V |
| Short Circuit Current (Isc) | 5.92 A |
| Maximum System Voltage | 1000 V DC |
| Operating Temperature | -40°C to +85°C |
| Dimensions | 1200 mm x 540 mm x 35 mm |
| Weight | 8 kg |
| Connector Type | MC4 or compatible |
| Cell Type | Monocrystalline silicon |
| Efficiency | ~20% |
| Connector | Description |
|---|---|
| Positive (+) | Red cable with MC4 male connector |
| Negative (-) | Black cable with MC4 female connector |
The PANEL100W can be used to power an Arduino UNO indirectly by charging a 12V battery and using a voltage regulator to step down the voltage to 5V. Below is an example circuit and code:
// Example code for reading a sensor and displaying data on the Serial Monitor
// Ensure the Arduino is powered via the 5V regulator connected to the PANEL100W